متفکران ذهن

هر آنچه که به آن می‌اندیشیم و صحبت می‌کنیم، به آن مبدل می‌شویم. هر آنچه که در ذهن‌مان بجوییم، همان را نیز به‌دست‌می‌آوریم. حرف‌ها و افکارمان زندگی‌مان را می‌سازند.باید این نکته را مدنظر قرار دهیم مسبب ناکامی‌های‌مان خودمان هستیم.هر اعتقادی نیز که نسبت به خود داشته‌باشیم،به حقیقت‌می‌پیوندد.

قدرت کائنات نیست که مارا برمی‌گزیند، بلکه کائنات، تنها مارا مطابقِ ارزش‌های‌مان برمی‌گزیند.

ما از دوران کودکی ، با رفتار بزرگسالان می‌آموزیم که چگونه به‌خود و یا زندگی بیاندیشیم .ااز طریقِ‌آنها و رفتارشان با یکدیگر می‌آموزیم که با دیگران و در روابط‌مان چه رفتاری داشته‌باشیم . ما به‌همان شیوه‌ای برخورد می‌کنیم که بزرگسالان باما رفتار کرده‌اندو ما آنگونه خود را دوست داریم که یاد گرفته‌ایم .

اما آیا میتوان آنها را سرزنش کرد؟

آیا میتوان از آنها چیزی را طلب کرد که نیاموخته‌اند و یا به آن نمی‌اندیشیدند و آن موضوع توجه به خویشتن است.

خطِ‌ اقتدار

ما حوادثی را در طول عمرمان تجربه کرده‌ایم که در گذشته به وقوع پیوسته است و گاهی‌اوقات با گذشته‌ی خود می‌اندیشیم و غرق در آن می‌شویم و افکار و عقایدی که از گذشتگان به‌ما منتقل‌شده را می‌پذیریم.

اما هم‌اکنون چه‌تفکر و اعتقاد و سخنی رابرمی‌گزینیم؟

افکار و حرف‌ها ،آینده‌ی تان را می‌سازند. زمانِ‌حال، آینده‌ی‌تان  را خواهدساخت. هرافکاری که در ذهن‌مان داشته باشیم و آن را شالوده‌ی ذهن‌مان کنیم و بر آن نیز پافشاری کنیم، در آینده نیز به‌وقوع خواهدپیوست.

تغییرِتفکر،تغییرِ‌احساس

ما تبدیل به اشخاصی می‌شویم که به آن می‌اندیشیم.

افکاری مانند:” از خود بیزاری، ترس، نفرت” افکاری منفی هستند. به طور مثال، زمانی که به‌این موضوع می‌اندیشید که نمیتوانید موفق شوید.این موضوع،یک تفکر منفی است و حسی را در وجوتان به‌وجود می‌آورد که از آن به ترس تعبیر‌می‌شود.

باید تفکرتان را عوض کنید تا احساس‌تان تغییرکند.

ما در اعتقادات و تفکراتِ‌نادرست و منفیِ‌خود دست و پا می‌زنیم و بهانه‌تراشی می‌کنیم.

باید علت‌ها را جست. باید به این موضوع بیاندیشیم که‌تا چه‌زمانی قصد داریم این صفاتِ‌منفی را درخود جای‌دهیم و در پیِ‌تغییر و یا حذفِ‌شان نباشیم؟

باید به فکرِ آزادکردنِ افکارِخود باشیم.زمانی‌که به افکارِمنفی مانند: ترس،انتقاد از خویشتن،نفرت و احساسِ‌گناه می‌اندیشید، آنها را به‌سویِ‌خود جذب می‌کنید و آنها الگویِ‌شما خواهندشد.اما زمانی که به آنها نیایندیشید،آنها به جایی دیگر خواهند رفت.

هرگونه طرزِتفکر، آن را به کائنات منتقل می‌کند . ما به خاطرِرنجی که در گذشته کشیده‌ایم، به آن میاندیشیم.اما باید به این موضوع بیاندیشیم که گذشته‌ها پی کارِشان رفته و ما در زمانِ‌حال نمی‌توانیم آن را تغییر دهیم، اما افکارمان را می‌توانیم تغییر دهیم. همه‌ی افکار منفی، تاثیری بر جسم ما می‌گذارند.

به‌عنوان‌مثال:نفرت طولانی مدت میتواند بدن را بخورد و به بیماری سرطان تبدیل شود.انتقاد هم اگر عادتی همیشگی شود،منجر به آرتروز می‌شود. احساس‌گناه همیشه به‌دنبال مجازات است و مجازات نیز درد می‌آفریند. ترس و فشاری که به‌وجود می‌آورد، می‌تواند موجب کچلی،زخم معده و حتی پادرد شود.

افکارمنفی نه‌تنها جسم‌ما را تقویت نمی‌کند، بلکه دست کشیدن از آنها برای‌ما عمری حیاتی است.

بخشایش

زمانی که از شخصی یا مسأله‌ای در گذشته، احساس‌نارحتی کنیم، احساس ناراحتی نیز برجسم‌مان تاثیر می‌گذارد.

حال بخشیدن گذشته به چه معناست؟

زمانی‌که شخصی را در گذشته می‌بخشیم به آن معناست که آن را رها کردیم. البته این مسأله به معنای تأیید رفتار آن نیست بلکه به معنای رها کردن کل آن مسأله است.

زمانی که بخشایش را در ارتباط با خود و دیگران بیاموزیم و خویشتن دوستی را درخود تقویت کنیم، زندگی بروفقِ‌مرادمان خواهد بود و برروابط، سلامتی و موفقیتِ‌مان تاثیر بسزایی می‌گذارد و خلاقیت‌مان را نیز رشد خواهد داد.

زمانی‌که خویش را دوست بداریم، فضایی از امنیت،اعتماد ، استحقاق و آرامش را در وجودمان می‌آفریند و در ذهن‌مان دنیایی زیبا و دوست‌داشتنی برای‌مان پدید می‌آورد.

تأیید و پذیرشِ‌خود در زمانِ‌حال کلیدهایِ‌اصلی تغییرات مثبت در زندگی‌مان می‌باشند.خویشتن‌دوستی زمانی وسعت می‌پذیرد که از انتقادکردن خود بپرهیزیم.انتقاد سبب می‌شود در ضعفی که داریم و سعی در تغییرش داریم،محبوس شویم.

باید به این نکته توجه کنیم که انتقادکردن از خود هیچ تأثیرِمثبتی برایِ‌ما به ارمغان نخواهد آورد، زمانی‌که تأیید کردن را بیاموزیم، اتفاقات مثبتی به‌وقوع خواهد پیوست و به‌این بینش خواهیم‌رسید که در دنیای‌مان همه چیز نیکوست.

 

 

 

به اشتراک بگذارید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *