روزنوشت:آشپزی و نویسندگی

ممکنه علائق انسان ها به مرور زمان تغییر کند.قبل از اینکه وارد حیطه نوشتن شوم،عاشق آشپزی بودم.یکی از مکان های مورد علاقه ی من مغازه هایی بود که ابزار و وسایل قنادی را به فروش می رساند.

به آن مکان ها میرفتم و قالب های کیک زیبا و وسایلی که مربوط به شیرینی پزی و آشپزی میشد را خریداری میکردم و از اینکار لذت میبردم.مجلات و کتابهای  آشپزی زیاد جدیدی میخریدم و  غذاها و شیرینی هایی که در کتاب ذکر شده بود را درست میکردم . بیشتر زمانم را در روز به اینکار اختصاص میدادم و از اینکار لذت میبردم.

گاهی اوقات پیش می آمد،با ذوق و شوق فراوان، غذایی را که درست میکردم، با شکست مواجه میشدم و درست کردن آن غذا یا شیرینی،آنگونه که من در ذهنم تصورمیکردم، پیش نمیرفت و خراب میشد.

مثلاً یکبار قصد داشتم فینگرفود درست کنم مواد مورد نیاز را در قالب ریختم و در داخل فر قرار دادم،اما زمانی که از فر خارج کردم. مثل سنگ سفت شده بود😁

اشتباه من این  بود که آنگونه که در دستورش نوشته شده بود،عمل نکرده بودم.

سماجت من در آشپزی زیاد بود. بعضی مواقع پیش می آمد که راه های زیادی را امتحان میکردم تا یک غذای مخصوص را به نحو مطلوب بتوانم درست کنم.آن قدر راه های مختلف را آزمایش کردم تا بالاخره توانستم به آن نتیجه ی مطلوب دست پیدا کنم.

به نظر من نویسندگی نیز مانند آشپزی است. باید عاشق این راه باشی تا بتوانی آن را ادامه دهی.

باید در این راه از روش آزمون و خطا نیز بهره ببرید. آن قدر باید بنویسی،اشتباه بنویسی تا درست نوشتن را یاد بگیری.

باید کتاب های بسیاری بخوانیم تا به روش نویسندگی آن ها پی ببریم. درست نویسی را یاد بگیریم. تا زمانی که ننویسیم ،تا زمانی که امتحان نکنیم. نمی‌توانیم موفق شویم.همانگونه که کتاب ها را مطالعه میکنیم،باید تا آن جایی که میتوانیم بنویسیم. زمانی که مینویسیم ،بیشتر به اشکالات نوشتاری خود پی میبریم.

همانگونه که در حیطه آشپزی مواد مختلف را با یکدیگر مخلوط میکنیم و غذای جدیدی را درست میکنیم ،در حیطه ی نویسندگی نیز اینگونه است. با استفاده از کلمات مختلف،جملات جدید و زیبایی را خلق میکنیم اما گاهی استفاده از یک کلمه معنای جمله را تغییر میدهد و یا اضافی است. پس باید در استفاده از کلمات نیز توجه کافی داشته باشیم.

سعی کنیم کلمات جدید را کشف کنیم و در جملات مان از آنها بهره بگیریم باید در نوشتن سماجت داشته باشیم و زمان بیشتری را نیز به نوشتن اختصاص دهیم .

همانگونه که  آشپزی دارای یک سری قواعد و دستورات است،نویسندگی نیز اینگونه است و دارای یکسری اصول و قواعد است که باید آنها را آموزش ببینیم و با نوشتن ،آن ها را  در متن ها درست و اصولی به کار بگیریم.

فقط با نوشتن است که میتوان آموخته های خود را عملی کنیم و باید در نوشتن سماجت داشته باشیم تا به موفقیت دست یابیم.

روش های مختلف را آزمایش کنیم تا بهترین روش را انتخاب کنیم و جملات زیبایی بسازیم.

به اشتراک بگذارید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *