جرأت«نه»گفتن را بیاموزیم

گاهی اوقات با خودمان کلنجار می رویم و دست به نشخوار های ذهنی میزنیم و در برابر یک خواسته نمیتوانیم بی درنگ «نه» بگوییم و جرأت بی درنگ نه گفتن را نداریم.

بی درنگ «نه»بگو

یکی از مواردی که من بی‌درنگ«نه» گفتم، مربوط به چند سال پیش بود. دو فرزندم در قرار گرفتن در بعضی مکان ها و در روابط با بعضی انسان ها ، احساس خوبی نداشتند و من به وضوح آن ها را در کلام و رفتارشان مشاهده میکردم و من تصمیم به حذف آن مکان ها و انسان ها کردم.

درسته در ابتدا سخت بود اما زمانی که قاطعانه و بی درنگ «نه» گفتم و قاطعانه در برابر آن برخورد کردم. احساس خوبی داشتم.

گاهی اوقات در زندگی،شرایطی پیش آمده بود که جرأت «نه» گفتن را نداشتم و در آن شرایط نیز حس خوبی نداشتم. اما باز به این روش خود ادامه میدادم.

اما زمانی که جرأت «نه» گفتن را در خود تقویت کردم. احساس خوبی دارم.

وقتی امروز قلمم را برداشتم و به حذفیات زندگیم فکر کردم و آن ها را نوشتم،متوجه شدم خیلی چیزها هستند که باید حذف شوند.

گاهی اوقات ما کارهایی از روی عادت انجام میدهیم و با افرادی معاشرت داریم که ما را در مسیر توسعه فردی و یا فکری قرار نمیدهد و چه بسا ما را از آنها دور میکند.

در زندگی مواردی پیش می آید که به ما آسیب میرساند اما عاجز از حذف آنها هستیم.

زمانی که در ذهن مان تصمیم به حذف یک فرد آسیب رسان میکنیم. در عمل نیز باید به آن پایبند باشیم.

زمانی که «نه»گفتن را به تعویق می اندازیم در واقع منابع ذهنی خود و طرف مقابل را به هدر میدهیم و چه بسا این تعویق انداختن ، عواقبی برای مان خواهد داشت و در بسیاری موارد نیز تبعاتش نصیب دیگران خواهد شد.

«نه»گفتن بر یک جریان فکری و یا باور اشتباه که عموم نیز بر آن باور و اعتقاد دارند.

گاهی اوقات یک جریان فکری که عموم بر آن باور دارند و دنباله رو آن هستند،اما ما با بررسی و مطالعه به نادرست بودن آن جریان فکری اعتقاد راسخ داریم. باید مخالفت مان را بیان کنیم و درمقابل آن جریان یا باور «نه»گفت.

  • نه به افکار نادرست:

 

 

 

 

چندماه پیش کتابی به نام «شفای زندگی» را مطالعه میکردم و متوجه شدم که بسیاری از افکاری که بدون هیچ اندیشه ای از پیشنیان نسل به نسل به ما منتقل شده نادرست بودند. زمانی که پی به این نکته بردم سعی در حذف آن افکار نادرست کردم و افکار اصلاح شده و صحیح را جایگزین آن کردم.

«زیرا به این جمله در زندگی خود پایبند هستم که آدم یادگیرنده و پویا شخصی است که بتواند بر دانسته های قبلی خود بیافزاید و بر همه ی افکار نادرست گذشته خط بطلان بکشد.»

متوقف کردن کارها و پروژ هایی که نمی‌توانیم به انجام برسانیم.

زمانی که قصد داریم نتیجه ی مطلوبی نسبت به اهداف مون داشته باشیم،باید روی یک پروژه یا اقدام تمرکز کنیم.این تصور اشتباه است که در یک زمان میتوان پروژه های مختلف و اقدامات مختلفی را انجام بدیم و از همه ی آنها نتیجه ی مطلوب و مثبتی عایدمان شود و بر همین اساس سرمون را با کارها و پروژه های مختلف شلوغ میکنیم و تصور میکنیم از عهده ی همه ی آنها در یک زمان و یا مدت کوتاه برمی آییم.

اما باید جرأت داشته باشیم تا پروژه های ناتمام و یا پروژه هایی که به انجام رساندن شأن برای مان سخت است را متوقف کنیم و در زمان دیگری آنها را انجام دهیم و روی یک پروژه تمرکز کنیم.

هر چیزی را که نمی‌توانیم با آن ارتباط برقرار کنیم را حذف کنیم.

هرچیزی که نمیتونم با اون ارتباط برقرار کنیم را حذف کنیم. حال می‌تونه آن چیز یک تفکر ،یک کتاب ،یا فیلم باشد.

یکسال پیش من کتابی خریده بودم . چند صفحه ی ابتدای کتاب را که خواندم. نتوانستم با آن ارتباط برقرار کنم. اما با اینحال به خواندن آن کتاب ادامه دادم و فکر میکردم ،شاید هرچه جلوتر برم شاید بتوانم ارتباط بهتری با آن برقرار کنم . دیر به دیر نیز به سراغ مطالعه ی آن نیز میرفتم.

اما پس از یه مدت به این نتیجه رسیدم که باید خواندن آن کتاب را متوقف کنم و باید خیلی زودتر این کار را انجام دهم،اما من زمانم را به هدر داده بودم و زمان زیادی را بابت مطالعه ی کتابی که نمی‌توانستم با آن ارتباط برقرار کنم از دست داده بودم و این هم یکی از عواقب بی درنگ حذف کردن یا نه گفتن بود.من باید به خودم نه میگفتم اما من این نه گفتن را به تعویق انداخته بودم.

«نه» گفتن به بیهوده گردی در فضای مجازی

 

 

 

 

ما زمان هایی که گوشی را در دست مان میگیریم و بیهوده در فضای مجازی زمان مان را به هدر میدهیم. درواقع  رسیدن به اهداف مان را به تعویق میاندازیم.

قبلاً من زمان بیشتری را در فضای مجازی به هدر میدادم ،اما چندوقتی است که گشتن  در فضای مجازی هدفمند شده است و به این نتیجه رسیدم که گشتن بی هدف در فضای مجازی،زمان و هدفم را نابود میکند و مرا از رسیدن به اهدافم دور میکند و باید این نکته را مدنظر قرار دهیم که «نه» گفتن امروز من کلیدهای موفقیت فردا هستند.

«نه » گفتن به اشخاصی که خواسته ای از ما دارند و ما عاجز از انجام آن هستیم

زمان هایی برای ما پیش می آید که شخصی از ما درخواستی دارد که ما انجام دادن آن عاجز هستیم و یا حس خوبی نسبت به انجامش در درون خود نداریم و به قضاوت آن فرد در صورت «نه» گفتن می اندیشیم.

«نه»گفتن را کش میدهیم و با خودمان کلنجار میرویم و خودمان را عذاب میدهیم ،دست به نشخوار های ذهنی میزنیم.زمان خود و طرف مقابل را نیز به هدر میدهیم،در صورتی که «نه»گفتن را بی درنگ بیان میکردیم هیچکدام از این اتفاقات نمی افتاد.

چند هفته پیش یکی از آشنایان نزدیکم از من یک درخواستی داشت و من نیز می‌دانستم زمان آن را ندارم که آن را انجام دهم . در همان تماس تلفنی به او بی درنگ «نه»گفتم. گرچه طرف مقابل دلگیر شد.

«همیشه ما نمی‌توانیم بخاطر رضایت و قضاوت دیگران، به درخواست های آنها جواب مثبت دهیم.میتوان محترمانه و به شیوه ی درست ، قاطعانه و بی درنگ «نه» گفت و زمان خود را به هدر نداد. «نه» گفتن نشان از خودخواهی نیست.»

«نه» گفتن به بسیاری از خواسته های فرزندم

یکی از مسائلی که باید در برابر آن مهارت پیدا کنم. «نه»گفتن به برخی خواسته های فرزندم است که به عقیده ی خودم در تربیت و پرورش فرزندانم باید به برخی خواسته های شان بی درنگ جواب منفی بدم و قاطعانه برخورد کنم.

«نه» گفتن قاطعانه و بی درنگ را بیاموزیم.

 

به اشتراک بگذارید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
پست های مرتبط

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *