خلاقیت و موسیقی

موسیقی نقش بسزایی در انجامِ کارِ خلاقانه ایفا می‌کند. شنیدنِ یک موزیکِ ملایم و یا انگیزشی در انجامِ کارِ خلاقانه می‌تواند بازدهی بالایی داشته باشد.موسیقی‌ها می‌توانند محرکی باشند تا ما بتوانیم به صورت عمیق در کارمان غرق شویم. به عبارت دیگر در وضعیت غرقگی قرار بگیریم. خلاقیت و موسیقی راطه تنگاتنگی با هم دارند.

ارسطو موسیقی را یکی از شاخه‌های ریاضی می‌دانسته و فیلسوفان اسلامی نیز این نظر را پذیرفته‌اند، همانند ابن سینا که در بخش ریاضی کتاب شفا از موسیقی نام برده‌است.

موسیقی و خلاقیت

بسیاری از افرادی که قصد دارند  تمرکز در کارِ خلاقانه‌ای داشته باشند، به گوش دادنِ موزیک روی می‌آورند.

به عنوانِ مثال:

آری مایسل _نویسنده و کارآفرین_ در حین انجام کار خلاقانه به منتخبی از موزیک‌های رادیو پاندورا _ رادیو اینترنتی پاندورا یک سامانه اینترنتی موسیقی است که بر روی مرورگر وب، موبایل و یا رایانه‌ی شخصی قابل نصب است_ گوش می‌دهد. او معمولا کمی موزیک سوئینگ نیز گوش می‌دهد و اصولا بیست آهنگ مخصوص دارد که در طول کار مدام آنها را از طریق هدفون گوش می‌دهد.

گوش دادن به موسیقی‌های سبک کلاسیک، امبینت و الکترونیک در حین انجامِ کارهای خلاقانه عادت بسیاری از هنرمندان و کارآفرینان است.

تکرارِ یک موسیقی و خلاقیت

 

بسیاری از افراد معمولا یک آهنگ خاص را در طول چندساعت گوش می‌دهند. در این حیطه الیزابت هلمث مارگولیس، روان‌شناس، در کتاب خود به‌نام درباره تکرار:موسیقی چطور ذهن را می‌نوازد، توضیح می‌دهد که چرا گوش دادن به موسیقی در حالت تکرار تمرکز را افزایش می‌دهد

وقتی ما آهنگی را در حالت تکرار گوش می‌دهیم، در آن آهنگ غرق می‌شویم و این کار ذهن را از پرسه زدن بازمی‌دارد. باعث تمرکز می‌شود.

مت مولنگ بنیان گذاروردپر

س، کار آفرین و سازنده‌ی نرم‌افزار وب‌نویسی وردپرس یک آهنگ خاص را مکررا گوش می‌داد تا بتواند تمرکز کند

موسیقی شاد وپرجنب و جوش و خلاقیت

یک مطالعه‌ در سال ۲۰۱۷ نشان داد که موسیقی‌های شاد _ ملودی کلاسیک با ضرب بالا_ به افراد کمک می‌کند در فعالیت‌هایی که شامل تفکر واگرا _ فرد در این تفکر ایده‌های جدید و خارج از چارچوب خلق می‌کند_ است بهتر عمل کنند. در این مطالعه گفته شده در موسیقی پرجنب‌وجوش، طبیعت برانگیزاننده‌ای است که به مغز نیرو می‌بخشد و در آن یک سبک تفکر انعطاف‌پذیر ایجاد می‌کند که منجر به تولید ایده‌های غیرمتداول یا خلاقانه می‌شود.

با گوش دادن به موسیقی تمرکز ذهن از روی یک موضوع خاص آزاد می‌شود و به ذهن اجازه‌ی تولید ایده‌های جدید را می‌دهد.

شاید این مطلب برای شما مفید باشد: تاثیر موسیقی بر مغز

وودی آلن نویسنده و بازیگر آمریکایی درباره نقش خیال‌پردازی در افزایش خلاقیت می‌گوید: «زمانی که خیال‌پردازی می‌کنید، ذهن شما به بخش‌های مختلف مغز سفر می‌کند و اطلاعاتی را جمع‌‌آوری می‌کند که مدت‌ها بعد ممکن است به هم مربوط شوند. این ارتباطات معمولا باعث می‌شوند افراد به ایده‌های خلاقانه‌تری برسند.»

 

 

 

به اشتراک بگذارید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *