زنِ قوی بودن یا خوب بودن

بسیاری از زنانِ سرزمینم خوب بودن را به زنِ قوی بودن ترجیح می‌دهند.

آنها اعتقاد دارند که برای به دست آوردنِ توجه، حمایت و امنیت نیاز دارند که خوب باشند. زیرا از دورانِ کودکی، پیرامون‌شان  واژه‌ی «خوب بودن» را در ذهن‌شان نهادینه کردند.

آنها واژه‌ی خوب بودن را در اصطلاحات فراوانی تصور می‌کنند.

در ذهن‌شان خوب بودن یعنی مطیع و منفعل بودن، قربانی شدن، خود سرزنشگری، فراموش کردنِ خود، خواسته‌ها و آرزوهایِ خود.

زنِ قوی و قدرتِ تصمیم‌گیری

Woman and decision-making power

بسیاری از زنان خواسته‌هایی را که دارند در خود فرو می‌خورند و یا قدرت تصمیم گیری ندارند. زیرا هنگامِ تصمیم‌گیری واژه‌های دیگری را نیز در ذهن‌شان می‌جویند.

بیش از آنکه به تصمیم‌شان پایبند باشند، به طرزِ تلقیِ دیگران و ذهنیتِ افراد می‌اندیشند، امروز و فردا می‌کنند، خواسته‌های‌شان را بیش از حد در ذهن‌شان سبک و سنگین می‌کنند. سپس از تصمیمی که در ذهن دارند دوری می‌کنند. گاهی نیز شاید قدمی برای خواسته‌ی‌شان بردارند، اما در نیمه‌ی راه چون تصمیمات‌شان به موافقت و یا نظر دیگران بستگی دارد، از تصمیم و یا خواسته‌ی‌شان چشم‌پوشی می‌کنند. زیرا قدرتِ این را ندارند که در مقابلِ دیگران از خواسته‌های‌شان دفاع کنند و اینجاست که دیگران به‌جایِ‌شان تصمیم‌گیری می‌کنند. زیرا این دسته از زنان شهامتش را ندارند که بر تصمیم خود پایبند باشند و با رفتار و ترس‌شان این اندیشه را به دیگران انتقال می‌دهند.

زنانِ ایرانی و تصمیم‌گیری در سطحِ خانواده

زنِ قوی و قدرت اعتماد به نفس


Woman and the power of self-confidence

اعتماد به نفس به معنی ایمان به خود است.

اعتقاد به اینکه فرد توانایی مقابله با چالش‌های زندگی، موفقیت و تمایل به عملکرد طبقِ آن را دارد. اعتماد به نفس مستلزم درک واقع بینانه توانایی‌ها و احساس امنیت است. به عبارت دیگر اعتماد به نفس یعنی اینکه فرد به توانایی‌های خویش برای انجام کارها، پذیرش مسئولیت‌‎‌ها و برقراری ارتباط با دیگران ایمان داشته باشد.

بسیاری از زنان در ایران، قدرتِ اعتماد به نفس‌شان پایین است.

آنها به خود و توانایی‌ها و قضاوت‌شان اعتماد ندارند.  از شکست و قضاوتِ اطرافیان نگران هستند. آنها آنچه را که دیگران درموردشان فکر می‌کنند، تأیید می‌کنند و به طورِ مداوم قضاوت و نظرِ اطرافیان را به عنوان پشتوانه‌ای برای تصمیمِ درستِ خود درنظر می‌گیرند.

این افراد اگر در موضوعی حق با خودشان باشد، برای آنکه نظرِ دیگران را جلب کنند و آرامش داشته باشند، نظر خود را ابراز نمی‌کنند.

آنها به دلیلِ آنکه تصویرِ درستی از نقاطِ قوت‌شان ندارند، بازخوردهای اطرافیان را به منزله‌ی انتقاد نادرست تلقی می‌کنند و این احساس باعث می‌شود که انگیزه‌خود را در انجامِ کارها از دست بدهند.

این دسته از افراد در ارتباط با دیگران خودسرزنش‌گری دارند و هر مسأله‌ای که در ارتباط با دیگران به‌وجود می‌آید خود را مقصر می‌دانند و همیشه یک نشخوار ذهنی برای خود محیا می‌کنند.

آنها برای افزایشِ اعتماد به نفس‌شان باید اعمالی را انجام دهند تا به خودباوری برسند.

از جمله:

۱-مثبت فکر کردن

۲-حذفِ افکارِ منفی

۳-شناختِ خود

۴-مثبت عمل کردن در انجامِ وظایفِ روزانه

۵-مهربان و سخاوتمند بودن با اطرافیان

۶-آماده کردنِ خود پیش از انجامِ هرکاری

۷-شناسایی اصولِ خود و پایبند بودن به آنها

۸- تعیینِ اهدافِ کوچک و رسیدن به آنها

۹-تمرکز برای یافتن راه حل برای مشکلات

۱۰-ورزش کردن و به ظاهرِ خود اهمیت دادن

۱۱-خندیدن

تمرینِ روزانه‌ی اعتماد به نفس تنها در چند دقیقه

زنِ قوی و احترام به خود

زنانِ قوی یادگرفته‌اند برایِ آنکه احترامِ دیگران را به دست بیاورند ابتدا باید به خود احترام بگذارند و در قدمِ بعدی باید این احترام را از دیگران مطالبه کنند.

زنِ قوی و متکی به خود

زنانِ قوی یاد گرفته‌اند که در زندگی کسی جز خودشان نمیتواند از آنها مراقبت کند و به دنبالِ حمایت کننده‌ای نیستند تا از خود و یا خواسته‌های‌شان حمایت کند.

او بدونِ آنکه خود را قربانی بداند، باحفظِ مهربانی و حسِ زنانگی‌اش به خود متکی است و در پی این نیست برای آنکه توجهِ دیگران را جلب کند، از خواسته‌های خود سر باز بزند.

زنِ قوی و باورهایِ درست

زنانِ قوی و مستقل باورهای نادرست را که در وجودشان از طریقِ اطرافیان‌شان، محیط، قوم و عرف ریشه کرده است را بیرون می‌کشند. آنها با باورهای نادرست مقابله می‌کنند و باورهایی درست و منطقی را جایگزین می‌کنند.آنها دست از یادگیری و یا تلاش برای شناخت بهتر جهان و محیط پیرامون خود برنمی‌دارند. مایه تاسف است که برخی از افراد دیگر علاقه‌ای به دنیای پیرامون خود ندارند و یا تصمیم‌می‌گیرند که به همان شکل در وضعیت قبلی بمانند .

زنِ قوی و واکنشِ منطقی

زنان مستقل و باهوش این توانایی را دارند که مشکلات را پشت‌سر بگذارند و از انتخاب‌های بد خود درس‌بگیرند. این دسته از زنان از دنیای ناجوانمردی که در حق‌شان بدی کرده‌است گلایه و یا شکایتی ندارند. اگر شما یک دختر مستقل و باهوش هستید به خودتان اجازه اشتباه‌کردن بدهید و از اشتباهات‌تان درس‌هایی بیاموزید. نسبت به اتفاقات ناخوشایندی که ممکن‌است برای هر کسی اتفاق‌بیفتد واکنش منفی نشان‌ندهید (هرچند مسائل وحشتناک و ناخوشایند تضمین‌کننده‌ی واکنش مورد علاقه‌ی شما هستند). به این سناریوهای منفی بعنوان یک روند یادگیری و راهی برای رشد و بهتر و باهوش‌تر شدن نگاه‌کنید.

این افراد شاید برای مدت کوتاهی ناراحت و عبوس شوند اما ناله و یا شکایت‌نمی‌کنند و پس از مدتی برای تبدیل‌شدن به فردی بهتر تلاش‌می‌کنند.

سخنِ پایانی:

بسیاری از زنان برای آنکه اعتمادِ اطرافیان‌شان را به دست آورند، از خواسته‌ها و تصمیماتِ خود چشم پوشی می‌کنند. آنها خوب بودن را به قوی بودن ترجیح می‌دهند چون از طریقِ محیط  و اطرافیان‌شان این باور به آنها منتقل شده است.

در این میان یکی از دلایلی که باعث میشود آنها از تصمیمات و آروزهای‌شان سر باز بزنند، عدم اعتماد به نفس شان است

آنها چون نمی‌توانند توانایی‌های شان را بپذیرند و یا از شکست و قضاوت اطرافیان میترسند نمیتوانند مسئولیت تصمیم‌های‌شان را بپذیرند و  با مخالفت‌ها در برابر تصمیمات‌شان  مقابله کنند.  زیرا بیش از آنکه تصمیمات و خواسته‌های‌شان برای‌شان اهمیت داشته باشد، قضاوت اطرافیان برای‌شان اهمیت دارد.

یک زن قوی اعتماد به نفس را در وجودش رشد می‌دهد، شکست را می‌پذیرد، به شناسایی و مقابله با باورها و افکارِ نادرست میپردازد،از اشتباه نمی‌هراسد و استوار گام برمی‌دارد و نسبت به اتفاقاتِ ناخوشایند واکنشی منفی نشان نمی‌دهد. از گله و شکایت دست میکشد و برای تبدیل شدن به فردی بهتر تلاش میکند.

 

 

 

به اشتراک بگذارید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *